braticiFederalni stožer civilne zaštite donio je Naredbu kojom naređuje Federalnom zavodu za geologiju da izvrši procjenu stanja klizišta na podrčju Zeničko-dobojske, Tuzlanske, županije Sarajevo i Posavske županije, te da pripremi Program mjera za sprječavanje posljedica koje mogu uzrokavati klizišta.
Program mjera je sačinjen, a posjeta geologa općini Usora se očekuje narednih dana. Do tada svi se trebaju prdržavati Upozorenja koje je izdala Vlada Federacije BiH "Zbog kiše tijekom vikenda moguće pokretanje novih klizišta". Pored tih mjera u granicama mogućnosti treba se pridržavati i dolje navedenih mjera Federalnog zavoda za geologiju. Mjere se odnose kako na tijela vlasti, tako i na vlasnike zemjlišta na kojima se nalaze klizišta.

PROGRAM MJERA
ZA SPREČAVANJE NASTAJANJA POSLJEDICA
KOJE MOGU UZROKOVATI KLIZIŠTA

  A) PREVENTIVNE MJERE

  1. Odmah, a na osnovu procjene, sačiniti listu klizišta, odrona i potencijalno ugroženih zona sa visokim stepenom opasnosti po ljudske živote i materijalna dobra.
  2. Odmah spriječiti inflitraciju oborinskih voda u pukotine kliznog tijela,injektiranjem glinenim tamponom, te kontrolisano vršiti odvođenje voda sa klizišta i zona za koje je procijenjeno da imaju visok stepen opasnoati, na sigurnu lokaciju, a da pri tome ne nastanu neželjene posljedice.
  3. Obezbijediti dovoljne količine vodonepropusne PVC folije radi prekrivanja prostora ugroženih zona od eventualnog klizanja tla, oblaganja odvodnih kanala i sprečavanja prihranjivanja tla novim oborinskim padavinama.
  4. Stalni pregled lokacija ugroženih klizišta i zona na postojećim kanalima i/ili izrada kanala za kontrolisano odvođenje vode do najbližeg kolektora ili recipijenta.
  5. Registrovanje svih izvora (stalnih/povremenih) u zonama visokog rizika za nastanak klizišta, a koji mogu ugroziti ljudske živote i materijalna dobra, te kontrolisana odvodnja istih do prirodnih kolektora ili recipijenata.
  6. Kontinuirani pregled saobraćajnica i njenih infrastrukturnih elemenata (odvodnih kanala, rigola, kolektora i dr.) u smislu kontrolisane odvodnje voda.
  7. Stalno nadziranje, od strane nadležnih institucija i javnih poduzeća, na kontrolisanom održavanju vodosistema, kanalizacionog sistema i dalekovoda, koji je trasiran u ugroženoj zoni, radi sprečavanja eventualnih pucanja vodo ili kolektroskog sistema koji bi mogao izvršiti nekontrolisano vodoprihranjivanje rizičnih zona, a time prouzrokovati neželjene efekte u tlu ugroženih zona.
  8. Stalno praćenje vodotoka (rijeka i potoka), a naročito u dijelovima gdje su kritične tačke, ušća potoka i rijeka.
  9. Odmah, a na osnovu vlastite procjene, izvršiti inventuru lokacija klizišta procijenjenih sa visokim stepenom rizika sa aspekta klizanja, odrona tla i stijena, kao i popis vlasnika građevinskih objekata, i drugih materijalnih dobara.
  10. Ugradnja signalizirajućih markera na građevinske objekte i infrastrukturnim objektima koji se nalaze u zonama ocjenjene kao zone visokog rizika sa aspekta ugroženosti ljudskih života i materijalnih dobara.
  11. Stalni monitoring na lokacijama koje su naznačene kao lokacije sa visokim stepenom rizika za boravak ljudi, radi blagovremenog signaliziranja osobama koje koriste objekte za život u smislu hitnog napuštanja boravka objekata prije eventualnih neželjenih posljedica.
  12. Stalno praćenje stanja na klizištima od strane građana koji imaju objekte na istim i postupati u skladu sa mjerama samozaštite, te vršiti evakuaciju sa ugroženog prostora u skladu sa naredbama nadležnih organa općine.
  1. Obezbijediti ljudske i materijalne resurse za hitno djelovanje u smislu eventualne potrebe za hitnu pomoć u procesima klizanja i odrona na procjenjenim zonama visokog rizika po ljudska i materijalna dobra.
  1. Da općinski i kantonalni štabovi civilne zaštite sačine spisak postojećih Projekata, Elaborata i Izvještaja na evidentiranim lokacijama klizišta, a koje su procijenjene da su od visokog stepena rizika za opasnost na ljudska i materijalna dobra, a nisu ili su eventualno ranije sanirana, te kopije dostaviti Federalnom zavodu za geologiju.
  1. Ukoliko je moguće izvršiti istraživanja na lokacijama procjenjenih da su visokog stepena opasnosti po ljudska i materijalna dobra.
  1. U skladu sa Naredbom, gore navedeni broj, obavezuje se nadležni općinski i/ili kantonalni organi da dostave spiskove klizišta sa procjenom o prioritetima monitoringa i sanacije.
  1. Odmah sačiniti spisak potrebne mehanizacije za raspolaganje tokom hitne intervencije na eventualnom klizištu, odronu ili odbrane od poplave.
  1. Obezbijediti, po mogućnosti, potreban građevinski materijal za hitnu preventivnu mjeru, sa ciljem sprečavanja neželjenih posljedica od strane klizanja, odronjavanja tla i poplava prostora, kao:
  • Obezbijediti drenažne cijevi većeg i manjeg profila, a radi isušivanja eventualnog kliznog dijela,
  • Obezbijediti vodonepropusne PVC folije ili vodonepropusno platno radi oblaganja odvodnih kanala i prekrivanja površine kliznog tijela radi sprečavanja prihranjivanja kliznog tijela od strane atmosferskih oborina,
  • Obezbijediti dovoljne količine drenažnog kamena.
  • Obezbijediti drvene šipove dužine 3 do 4 m.
  • Obezbijediti drvenu štaflu radi uvezivanja šipova i obloge suhim kamenim nabačajem.
  • Kontrafore od kamenog nabačaja ili gotove gabione od suhog naslaganog kamena ili betonske kocke.
  • Obezbijediti dovoljne količine cement malte za mašinsko prskanje na stijenama gdje se pojavljuju stijenski odroni.
  • Obezbijediti dovoljno mreže za zatezanje na sprečavanju stijenskih odrona.
  • Obezbijediti druge građevinske materijale koji se koriste tokom preventivnih djelovanja na sprečavanju prije nastupanja procesa klizanja odrona zemljane ili stijenske mase.

B) Sve preporuke, mjere i aktivnosti provoditi u skladu sa važećim zakonskim propisima.

URADILI:
Mr.sci. Hamid Begić, dipl.ing. geologije
Prof.dr. Hazim Hrvatović

 

                                                                                                   DIREKTOR
                                                                                           Prof.dr. Hazim Hrvatović