norwayInformacije o ciljevima, specifikacijama i podnošenju prijava.

Norveško veleposlanstvo objavljuje oglas za podnošenje prijava za dodjelu donacija iz Fonda za jačanje civilnog društva u Bosni i Hercegovini.

 

Sredstva se daju na godišnjoj osnovi. Trajanje projekta ne smije biti dulje od 12 mjeseci, a vrijednost ne smije biti manja od 125.000,00 KM. Fond za jačanje civilnog društva ostaje otvoren dok sva sredstva ne budu potrošena. Informacije o zatvaranju Fonda za jačanje civilnog društva bit će objavljene na našoj internet stranici.

Prijave moraju biti sukladne ukupnim ciljevima i specifikacijama navedenim u daljem tekstu.

U slučaju prijava koje ne ispunjavaju uvjete Fonda za jačanje civilnog društva, možete se informirati o drugim shemama norveških donacija koje se dodjeljuju za područje Zapadnog Balkana. Molimo potencijalne podnositelje prijava da se upoznaju sa ovim uputama kako bi znali koja prijavna shema je ispravna u ovisnosti o prioritetnoj oblasti i veličini dotičnog projekta.

Informacije o drugim programima/fondovima možete naći ovdje i ovdje

1. Cilj programa za jačanje civilnog društva

Opći cilj Fonda za jačanje civilnog društva je poboljšati sudjelovanje i kompetencije organizacija civilnog društva u BiH u njihovoj ulozi civilnih kontrolora koji vrše zagovaranje i nadgledanje prioriteta političkih i javnih ustanova, njihovu izvedbu i reforme, te time doprinose društvenom i političkom razvitku u BiH.

1.1 Prioritetne oblasti

• Pravosuđe

• Pomirenje i proces demokratizacije.

• Borba protiv korupcije, transparentnost i odgovornost

• Neovisni mediji

• Marginalizirane grupe, kao što su nacionalne, seksualne i/ili ostale manjine

• Ljudska i socijalna prava

• Ravnopravnost spolova

Veleposlanstvo očekuje da svijest o ravnopravnosti spolova bude uključena u sve projekte i aktivnosti.

2. Zajedničke karakteristike

2.1 Dugotrajnija izgradnja kapaciteta

Kako bi se postigli pojedinačni ciljevi iz ove sheme, Veleposlanstvo je prepoznalo potrebu za dugoročnijom strategijom za izgradnju kapaciteta organizacija civilnog društva. Stoga, izgradnja kapaciteta treba biti sastavni dio prijave za dodjelu pomoći iz Fonda za jačanje civilnog društva iako se sredstva mogu dodijeliti samo na godinu dana bez garancije za produženje. Zato Veleposlanstvo očekuje da podnositelji prijave predstave dugoročniji organizacijski i/ili tehnički razvojni plan, uključujući financijski menadžment/internu kontrolu, kao sastavni dio potreba organizacije koja podnosi prijavu. Dakle, podnositelj prijave mora navesti oblasti u kojima je potrebna izgradnja kapaciteta, te koje će ustanove/centri obrazovanja biti korišteni za razvitak tih kapaciteta. Interna izgradnja kapaciteta može se financirati kao sastavni dio projektne prijave.

2.2 Sinergija

Svi partneri koju dobiju sredstva iz Fonda za jačanje civilnog društva odgovorni su za traženje sinergije, na primjer, putem projektnog partnerstva sa drugim relevantnim inicijativama koje financira Norveška. Suradnju i/ili koordinaciju treba uspostavljati sa norveškim veleposlanstvima, programima i instrumentima Evropske unije, drugim međunarodnim donatorima i akterima u relevantnim oblastima.

2.3 Ravnopravnost spolova

Svrha Fonda za jačanje civilnog društva jeste da doprinese ravnopravnosti spolova na Zapadnom Balkanu, kroz bavljenje pitanjima roda i konkretne programe i projekte. Partneri koji dobiju sredstva trebaju uključiti ravnopravnost spolova u sve projektne aktivnosti. Očekuje se postizanje ovog cilja putem aktivnih strategija regrutiranja i rodne perspektive, i u administraciji i u provođenju projekta.

2.4 Manjinska zastupljenost

Fond za jačanje civilnog društva ima za cilj doprinijeti povećanju manjinske zastupljenosti gdje god je to moguće. Partneri koji dobiju sredstva trebaju uključiti manjine u sve programske aktivnosti. Očekuje se postizanje ovog cilja putem aktivnih strategija regrutiranja i rodne perspektive, i u administraciji i u provođenju projekta, te uspostavi partnerskih odnosa.

2.5 Održivost

U svim projektnim prijedlozima treba predstaviti strategije za osiguranje održivosti na duže vrijeme. Napravit će se planovi za održivost i izlaz za potporu iz Fonda za jačanje civilnog društva.

3. Pravo prijave

Nevladine organizacije sa stalnim sjedištem u Bosni i Hercegovini imaju pravo prijave. Prednost se daje lokalnim nevladinim organizacijama. Iako su nevladine organizacije glavna ciljna grupa Veleposlanstva, druge interesne grupe kao što su poslovni subjekti, univerziteti, drugi pravni subjekti također mogu podnijeti prijavu. Organizacija može biti lokalna, regionalna ili međunarodna. Regionalne i međunarodne organizacije mogu podnijeti prijavu pod istim uvjetima kao i lokalne, ali će morati dokazati dodanu vrijednost za postizanje općeg i pojedinačnih ciljeva Fonda za jačanje civilnog društva u odnosu na lokalne organizacije.

Organizacije koje su sastavljene od predstavnika ciljnih grupa, kao i organizacije koje rade u ime ciljnih grupa imaju pravo predati prijavu za dodjelu sredstava. Organizacije koje rade u ime ciljnih grupa moraju elaborirati stupanj uključenosti i sudjelovanja ciljnih grupa u projektnom prijedlogu.

4. Podnošenje prijave i proces selekcije

4.1 Podnošenje prijave

Treba jasno navesti ciljeve, aktivnosti, plan rada i uvjete proračuna. Mora se koristiti obrazac S51 norveškog Ministarstva vanjskih poslova, a prilozi obrascu ne smiju prelaziti 5 stranica.

Obrazac se može naći ovdje

Ostali obvezni dokumenti su:

Proračun – Obrazac za proračun sa detaljnijim instrukcijama može se naći ovdje.

Instrukcije za plaćanje – Ime podnositelja prijave (organizacije), adresa podnositelja prijave, kontakt detalji (telefon, email), ime, funkcija i potpis ovlaštene osobe (pravnog zastupnika), ime banke u kojoj podnositelj prijave ima otvoren račun, broj računa.

Obvezan uvjet je da u slučaju zajedničkih projekata dvije ili više nevladinih organizacija izrada i provođenje projekta bude zajedničko.

Moguće je predati više prijava. Međutim, kandidati trebaju napraviti prioritet svojih projekata.

Prijave se moraju slati elektronski na adresu: projects.sarajevo@mfa.no

4.2 Kriteriji za dodjelu sredstava

Veleposlanstvo prednost daje kratkim i konciznim prijavama. Podnositelj prijave treba jasno i što detaljnije – u okviru zadatog broja strana – pokazati koji je cilj projekta i kako će se ispuniti.

Predloženi projekt mora odgovarati općem cilju Fonda za jačanje civilnog društva. Prijava se procjenjuje na temelju stupnja na koji projekt može doprinijeti jednom ili više prioriteta sa gore navedene liste. Veleposlanstvo preferira projekte koji značajno doprinose u jednoj prioritetnoj oblasti nad manje značajnim doprinosima u više prioritetnih oblasti. Pored toga, prijava se procjenjuje na temelju sljedećih kriterija:

Osnovni kriteriji

• Projekti koji pomažu Bosni i Hercegovini da ispuni EU/NATO zahtjeve koji su neophodni za dalje evropske integracije

• Projekti koji promoviraju regionalnu suradnju unutar BiH ili dijelovi regionalnih projekata koji donose korist BiH

• Projekti koji promoviraju uključenje nacionalnih manjina i drugih manjinskih skupina, žena i djece/mladih

• Projekti ili organizacije koje promoviraju slobodu govora i neovisnog mišljenja

• Projekti ili organizacije koji promoviraju ljudska i socijalna prava

• Projekti ili organizacije koje zagovaraju borbu protiv korupcije, transparentnost i odgovornost

• Projekti ili organizacije vezane za pravosuđe

• Projekti ili organizacije vezane za sigurnost

Realizacija projekta i održivost

• Ciljevi projekta moraju biti realni i usmjereni ka rezultatima

• Za norvešku pomoć projektu mora se dati jasno zacrtan vremenski okvir, koji ne prelazi godinu dana, te osigurati samoodrživost nakon što prestane norveška/međunarodna pomoć

• Projekt se treba temeljiti na jasnom shvaćanju i analizi rodnih pitanja

• Projekt treba biti usklađen sa glavnim prioritetima BiH.

Proračun i financiranje

• Prioritet se daje projektima koji mogu generirati lokalno ili šire sudjelovanje i/ili sredstva. Podnositelji prijava trebaju razmotriti kako se projekt uklapa u aktivnosti drugih interesnih skupina u toj oblasti, te projekte koji imaju potencijala stvarati sinergiju.

• Projektima u kojima podnositelj može dati neovisan doprinos daje se prioritet.

• Ako većinu aktivnosti treba obavljati jedan ili više lokalnih partnera, podnositelj prijave mora dokumentirati ulogu koju oni mogu igrati u projektu i vrijednost koju donose u projekt

• Projekti čiji operativni troškovi prelaze 5% od ukupnog proračuna dobit će pomoć samo u iznimnim slučajevima, a od podnositelja prijave će se zahtijevati da objasne zašto je to neophodno.

• Podnositelji prijava se pozivaju da zatraže pomoć za izgradnju kapaciteta svoje organizacije. Kako bi zatražili sredstva za izgradnju kapaciteta, podnositelji prijava moraju priložiti tri različite ponude za izgradnju kapaciteta. Podnositelji moraju opravdati izbor najbolje ponude.

• Podnositelji prijava mogu zatražiti sredstva za uključivanje ravnopravnosti spolova u projektnu provedbu.

• Svi troškovi moraju biti na razumnoj razini sukladno standardima u BiH.

Veleposlanstvo zadržava pravo ograničenja plaća zaposlenih i konzultantskih honorara. Prijedlozi sa neuobičajeno visokim plaćama za BH standarde neće se uzimati u razmatranje.

• Troškove revizije treba uključiti u budžet. Reviziju treba obaviti certificirani računovođa sa licencom ili ugovorom od države sukladno ISA 805.

• Od onih koji dobiju sredstva očekuje se da sudjeluju na godišnjem sastanku koji organizira Veleposlanstvo.

Eventualni troškovi glede ovog sudjelovanja trebaju biti uključeni u projektni proračun.

5. Izvještavanje

Po okončanju aktivnosti, neiskorištena sredstva koja prelaze iznos od 250 KM vraćaju se na račun Veleposlanstva Kraljevine Norveške.

Čim je projekt proveden, a najkasnije 3 mjeseca nakon završetka aktivnosti, mora se podnijeti izvještaj Veleposlanstvu Kraljevine Norveške, na adresu: Ferhadija 20, 71 000 Sarajevo ili putem emaila na projects.sarajevo@mfa.no.

Izvještaj mora sadržavati i narativni i financijski dio. Obrazac izvještaja se nalazi ovdje

Podnositelji prijava koji ne budu slijedili ova pravila neće imati pravo na sredstva iduće godine.

1. Narativni izvještaj

Narativni izvještaj mora imati sljedeće elemente:

• Kratak rezime (projekt je proveden po planu i postignuti su planirani rezultati).

• Kratak opis aktivnosti.

• Opis postignutih rezultata, uključujući i izazove prilikom provođenja.

• Komentare o eventualnim odstupanjima od projektne dokumentacije (u sadržaju aktivnosti, vremenu, proračunu ili rezultatima).

• Komentare o eventualnom širem utjecaju i naučenim lekcijama.

U narativni izvještaj treba uključiti reference o različitim vrstama dodatnog materijala kojim se potvrđuje da su se aktivnosti održale (isječke iz tiska, program događaja, publikacije, avionske karte, fotografije, liste sudionika, itd.)

2. Financijski izvještaj

U financijskom izvještaju treba navesti sredstva potrošena na temelju proračuna u prvobitnoj prijavi.

Preslike računa kojima se dokazuje potrošnja sredstava treba priložiti. Svaki račun treba biti numeriran i mora odgovarati trošku na koji se odnosi iz financijskog izvještaja. Na zahtjev potrebno je pokazati Veleposlanstvu originalne račune.

Ako postoje ozbiljna odstupanja od Ugovora, proračuna ili postignutih rezultata, izvještaj neće biti odobren. Može se tražiti povrat isplaćenog iznosa, djelomično ili u potpunosti.

Ostale informacije:

Prijave treba napisati na bosanskom, srpskom, hrvatskom ili engleskom jeziku.

Ukupan broj strana ne smije biti veći od 13 – formular za prijavu je ograničen na 8 strana, a dodatak ne smije biti veći od 5 strana.

Prijave koje ne ispune gore navedene uvjete – ili druge uvjete navedene na ovoj strani – neće biti uzete u razmatranje.

Za sva pitanja u vezi sa Fondom za jačanje civilnog društva, kontaktirajte Veleposlanstvo na: projects.sarajevo@mfa.no