Inovator Drago Ćosić, dobojlija rodom iz Usore, gostovao je 17.01.2013. godine na RTRS u emisiji "Kradrat na znanje". U prilogu Ćosić govori o svojemu sudjelovanju na natjecanju inovatora u SAD, inovatorstvu...
Video: Inovator Drago Ćosić, Interview RTRS 17.01.2013. godine (8'10")
Podsjetimo, inovator iz Doboja, Drago Ćosić, osvojio je drugo mjesto u kategoriji “obnovljivi izvori energije” u finalu takmičenja za najbolju poslovnu ideju u oblasti čistih tehnologija (Cleantech open), koje je održano 8. i 9. studenog u San Joseu (SAD), dok je u ukupnom plasmanu, od 95 patentatora osvojio sedmo mjesto.
Ćosić je na ovom natjecanju sudjelovao kao pobjednik “Cleantech open” za BiH koje je u okviru “Globalnog tjedna poduzetništva” organizirala Republička agencija za razvoj malih i srednjih poduzeća (RARS).
“Doći na ovakvo natjecanje je san svakog inovatora. Osim što sam imao priliku predstaviti svoju ideju, susreo sam se s izuzetno važnim ljudima među kojima ima zainteresiranih investitora. Moja ideja je zamjensko gorivo za termoelektrane na bazi hidrogena koje mijenja do 50 posto ugljena u termoelektrani i eliminira emisiju štetnih plinova. Vidjećemo kako će se se odvijati situacija, ali moja želja je da prva tvornica bude izgrađena u Doboju“, istaknuo je Ćosić.
Direktor Republičke agnecije za razvoj malih i srednjih preduzeća Slobodan Marković rekao je na današnjoj konferenciji za medije u Banjoj Luci da je agencija vrlo zadovoljna ovogodišnjim rezultatima u okviru “Globalne sedmice poduzetništva”.
“Osim što smo imali zapažene rezultate u BiH, ostvarili smo odličan rezultat iu Europi i svijetu. Pokazali smo da možemo ići u korak s najrazvijenijim zemljama. Naša misija je podizanje svijesti o značaju poduzetništva i jačanju ljudskih resursa koji su jednako važni za ukupan ekonomski razvoj kao i prirodni “, istaknuo je Marković.
U okviru “Globalne sedmice poduzetništva” RARS je od 19. do 21. listopada organizirala i “Startup Weekend” u Banjoj Luci na kojem je sudjelovalo 40 mladih osoba iz svih krajeva BiH koji su uz pomoć mentora razrađivali svoje poslovne ideje. Pobjedila je ideja “proizvodnja heljde” iza koje stoji mladi tim Banjalučana na čelu s Petrom Radulovićem.
“Sudjelovanje na ovom događaju nam je pomoglo da provjerimo našu ideju, dobili smo neka korisna znanja i planiramo pokrenuti posao na vlastitom poljoprivrednom gospodarstvu. Vjerujemo da je budućnost na selu iu samozapošljavanju”, rekao je Radulović.
Republička agencija za razvoj malih i srednjih poduzeća organizirala je ove godine i Natjecanje za najbolju fotografiju o poduzetništvu. Prva nagrada pripala je Nenadu Kovačiću iz Banje Luke koji je istakao da je svojom fotografijom želio pokazati da su ideje svuda oko nas i da ih samo treba prepoznati. Ovo natjecanje donijelo je Agenciji, ali i BiH svjetsku slavu jer je drugoplasirana fotografija, Harisa Handžo iz Sarajeva, osvojila prvo mjesto na internacionalnom nivou i vrijedan fotoaparat. Ona je osvojila naviše simpatija ljudi diljem svijeta koji, dok su glasovali, nisu znali tko je autor i odakle fotografija dolazi.
“Globalna sedmica poduzetništva” organizirana je u suradnji sa Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta, a partneri su i MI BOSPO – Mreža žena u biznisu, Inovacioni centar Banja Luka, USAID i START. Sponzor manifestacije je Veleposlanstvo SAD u BiH i Projekt zapošljavanja mladih uz podršku Švicarske agencije za razvoj i suradnju. Medijski pokrovitelji su RTRS i Klix.ba.
“Globalna sedmica poduzetništva” obilježena je u više od 120 zemalja diljem svijeta od 12. do 18. studenog ove godine. RARS je domaćin za BiH četvrti put. (tekst: poskok.info)