Prema pozivu i termin planu upućenom od strane Općinskog načelnika održane su Javne rasprave o Nacrtu Proračuna općine Usora za 2013. godinu, koji je na svojoj drugoj redovitoj sjednici, održanoj 13.12.2012. godine usvojilo Općinsko vijeće Usora. Pored Nacrta Proračuna Općinsko vijeće je usvojilo je Nacrt Odluke o izvršenju Proračuna općine Usora za 2013. godinu. Javne rasprave su održane prema rasporedu u Omanjskoj, Ularicama, Alibegovima, Žabljaku i u zgradi Općine - središnja javana rasprava. Rasprava nije održana jedino u Sivši, koja je trebala biti za MZ Sivša i MZ Srednja Omanjska, zbog slabog odziva građana. Rasprave je vodio Općinski načelnik Ilija Nikić sa suradnicima Antom Bonić i Borom Glamatović.
U nastavku donosimo dio osvrta, primjedbi, prijedloga i komentara koji su izneseni na navedenim raspravama.
Općinski načelnik
Ilija Nikić u uvodom osvrtu na predloženi Proračun općine Usora za 2013. godinu akcentirao je da je nacrt Proračuna utvrđen u iznosu od 2.150.000 KM, što je ipak veći plan od realnog, a to uvećano planiranje iziskuje znatno veće zalaganje općinske uprave da se osiguraju ta nedostatna sredstva iz drugih izvora i drugih razina vlasti. Zatečene obveze (165.000 KM) po osnovu pravomoćnih sudskih presuda znatno otežavaju planiranje i izvršavanje proračuna, tako da je u 2013. godini planirano izdvajanje za te obveze 85.000 KM. Određenu nadu, ipak, predstavljaju očekivanja povrata dijela deponovanih sredstava iz Hercegovačke banke u okviru likvidacionog postupka koji je u tijeku.
Budući da se proračunom u znatnoj mjeri kreira i vodi politika, trebamo imati u vidu kako naše mogućnosti, tako i prioritete, te planski pristup u vođenju aktivnosti kojima zadovoljavamo te naše potrebe, ali i uvjete (prostorni plan, strategija, studije, projekti) o kojima ovisi mogućnost da određene projekte u budućnosti možemo kandidirati kod drugih izvora financiranja i tako ih realizirati.
Ipak, i u ovakvim okolnostima može se zaključiti da je Proračun za 2013. godinu u znatnoj mjeri i razvojni, jer se za kapitalne izdatke (400.000 KM) i kapitalne tranfere (140.000 KM) izdvaja 25,11% od ukupnog proračuna. Od tih sredstava financirat će se izrada Prostornog plana za cijelu općinu Usora, završetak Urbanističkog plana sa dijelom Regulacionog plana za središte naseljenih mjesta Sivša i Srednja Omanjska, zatim izrada Urbanističkog plana za Žabljak, izrada studije izvodivosti za kanalizacioni sustav za cijelo područje općine Usora sa Glavnim projektom kolektorske mreže za Žabljak, izrada Strategije integralnog razvoja Općine - što sve predstavlja planski pristup kojim treba osigurati temeljite pripreme i studioznu dokumentaciju, kako bi sve aktivnosti u budućnosti bile svrsishodne i maksimalno usklađene.
Tu su i završna ulaganja u Poduzetničku zonu Žabljak (80.000 KM); izgradnja Radionice za praktičnu nastavu MSŠ (130.000 KM); Projekt energetske učinkovitosti za objekat MSŠ u Žabljaku (fasada i nova stolarija-višegodišnji proj.); aktivnosti na privođenju namjeni kompleksa "Ekonomija" (putna i elektro infrastruktura, utemeljenje zadruge...); zatim završetak javne rasvjete uključujući projekte i uporabne dozvole, uz energetsku učinkovitost (štedne sijalice) i drugačiji način plaćanja utrošene el.energije. Za sportski poligon u Alibegovcima utvrđen je pristup da Općina isti kandidira mjerodavnim ministarstvima, a planirana sredstva da se prerasporede za druge nužne potrebe. Za planirane kapitalne transfere MZ (po 5.000 KM) iznesen je prijedlog da se po 1.000 KM ostavi u Proračunu od čega bi se sa ugovorilo zimsko održavanje cesta po MZ koje nisu obuhvaćene zimskom službom.
Pored navedenog Općinski načelnik je akcentirao i niz otvorenih pitanja o kojemu strukture vlasti u Usori trebaju zauzeti stajališta: koliko su opravdana i efikasno uložena sredstva npr. u NK Usoru, u kojoj igraju u prosjeku 2 prvotimca iz Usore, a ostali su izvan Usore; vezano za kanalizacioni sustav potrebnan je dogovor o načinu financiranja i funkcioniranja budućeg kanalizacionog sustava; o vodovodnom sustavu potreban je dogovor kako bi mogli ići u proširenje i povezivanje svih vodovoda u jedan sustav; vazano za nevladine organizacije treba vidjeti mogućnost dogovora da jedan tajnik opslužuje sve NVO, a da Općina ustupi uredski prostor, a tako to bi mogle i MZ; o potrebi izgradnje solidarnosti jednih prema drugima, jedne sredine prema drugoj, jer ako se nešto traži za sebe treba znati da se nekome drugome mora uzeti ili uskratiti, a u biti sve je ovo Usora, sve je ovo naše i moramo biti svi odgovorni.
Uvjet za efikasnije povlačenje sredstava iz predpristupnih fondova i sredstva iz prekogranične suradnje je postojanje studijske dokumentacije, prostorno-planske (razvojne) dokumentacije i Strategije integralnog razvoja. Tek onda u pravoj funkciji može biti Općinski razvojni tim (ORT) koji će uskoro biti utemeljen i za koji je već dogovorena potpora za njegovu edukaciju od strane gradova i razvojnih agencija iz Republike Hrvatske.
Sudionici u javnoj raspravi, građani, predstavnici mjesnih zajednica i političkih stranaka iznijeli su svoje stavove o Nacrtu Proračuna. Predstavnici mjesnih zajednica i građani raspravu o proračunu iskoristili su i kao mogućnost da izravno od Načelnika dobiju odgovore o određenim pitanjima i projektima, kako iz prošlih vremena, tako i o planiranim projektima u narednim godinama.
Jedan dio MZ-a i građana je predlagao da se planirani iznos za projektne aktivnosti u MZ (npr. po 1000 KM) izdvoji kao dodatna potpora projektu Omladinske banke (OB), jer bi omladinske grupe uvećanim sredstvima mogle učiniti značajniji doprinos za svoju lokalnu zajednicu. Drugi pak dio MZ-a predlaže da se ostane na planiranom "linearnom" financiranju projekata u MZ-a.
Značajna potpora data je načelu koje je ugrađeno u Odluku o provođenju proračuna - da se ne odobravaju sredstva korisnicima koji nisu pravilno opravdali ranije doznačena sredstva.
Data je i potpora da se transferi nevladinom sektoru (NVO) financiraju kroz tzv. "projektno financiranje" putem natječaja, odn. javnih poziva, tako da je to na tragu već donešenih odluka, koje će biti ove godine okončane kroz odgovarajuću regulativu, koju će donijeti Općinsko vijeće Usora, pa će jedan dio NVO biti utvrđen kao NVO od općinkog značaja i financirati će se putem granta, a drugi dio putem natječajne procedure i tako će se iste osposobiti za apliciranje i na druge izvore financiranja.
Drugi pristup u prijedlozima financiranja NVO je da se iste financiraju srazmjerno njihovom radu i statusu (KUD-ovi), te da se kulturne manifestacije financiraju srazmjerno njihovom vremenskom trajanju i sadržajima na istima, te da se ne financiraju NVO koje nisu izvršile preregistracije kod mjerodavnih ministarstava.
Vezano za vođenje i status mjesnih zajednica kao proračunskih korisnika, navedeno je da će se završetkom uspostave trezorskog poslovanja iste utvrditi kao proračunski korisnici i njihovo poslovanje će se voditi u okviru trezora/riznice Općine.
Akcentirana je i problematika održavanja makadamskih puteva, uz učešće mještana, MZ i Općine, o čemu će se u narednom vremenu iznaći održiv model, a ukazano je i na potrebu značajnijeg izdvajanja srestava za tekuće održavanje asfaltnih cesta (udarne rupe), jer je sadašnje izdvajanje u te namjene nedostatno.
Ukazano je i na određene nepreciznosti evidencija koje ima JKP "Usora" vezano za obveze prema komunalnim uslugama, tako da će se uz potporu mjesnih zajednica iste uskladiti sa stvarnim stanjem.
Postavljano je i pitanje izrade urbanističkih planova u preostalim MZ, na što je dato pojašnjenje da će se Prostonim planom općine Usora utvrditi i potreba izrade urbanističkih ili nižih (provedbenih) planova za pojedine dijelove MZ-a koje treba dodatno regulirati.
Za "Božićni turnir" konstatirano je da je to događaj u privatnoj organizaciji i na komercijalnoj osnovi, tako da isti treba brisati iz proračuna, a za transfer za 'Udrugu gospodarstvenika' predloženo je da se planirani iznos alocira za 'Izbjegle i raseljene osobe i za deminiranje'.
Za transfer za 'JP Radio Usora' rečeno je kako planirani iznos (48.000) predstavlja veliko učešće Općine u njihovom poslovnom rezultatu i da treba analizirati poslovanje i rad uprave ovoga JP.
Predstavnik JU Dom zdravlja Usora istaknuo je da se Hitna medicinska pomoć (HMP) sufinancira iz proračuna, jer je standard za HMP 20.000 stanovnika, te da je riječ o radu u noćnim satima, u neradne dane i u vrijeme praznika za koje se u uvećanom iznosu plaća taj rad, navodeći da je županijski Zavod zadravstvenog osiguranja (ZZO) ostvario gubitak od 10 mil. KM (zbog neplaćanja doprinosa velikih kolektiva), te da ZZO sada vodi politiku prelijevanja gubitaka sa sebe na JU, a da nedostajuća sredstva za 'pokrivanje' financiranja HMP DZ ostvaruje iz redovitog poslovanja Doma zdravlja.
Vezano za plaće uposlenika Općine ukazano je da iste nisu sraznjerne plaćama pojedinih drugih korisnika za koje Općina vrši izdvajanja iz proračuna u vidu sufinanciranja a koji imaju veća osobna primanja, tako da je potrebno da se ti odnosi korektnije urede i da se teret ovih kriznih vremena pravičnije rasporedi. Predstavnik Sindikata uposlenika Općine istaknuo je da je ove godine kriza najveća, da su dodatni problem obveze po osnovu pravomoćnih sudskih presuda, da su pojedine ustanove koje općina financira isplatile 'Božićnice', te da su u nekima plaće za SSS veće nego kod državnih službenika (VSS) u Općini, te da treba pravedno raspodijeliti teret krize, jer kolektivni ugovori ne vrijede samo za neke, već i za uposlenike u ovoj instituciji koji imaju razumijevanja za ovo krizno vrijeme, ali nemaju razmijevanja za različit status i standard uposlenika u javnom sektoru u općini Usora.
Također, predloženo je da se poveća iznos 'za projektiranje' posebice za izradu projekta mosta "Alibegovci", jer kada se budu izvodili radovi na auto cesti taj most će se morati izgraditi kao novi - da može preuzeti sav promet u vrijeme radova na AC.
Zatražena su i povećanja financiranja za MZ sa 300 na 400 KM/mj. te za Udrugu dobitnika ratnih priznanja (2000 KM) te povećanje ulaganja za prostorije KUD-a "Izvor" Žabljak (2.000 KM).
Tražena su i pojašnjenja vezana za upravljanje 'Tržnicom u Žabljaku' s naglaskom da isto nije zakonito, niti sukladno odluci Općinskog vijeća.
Ukazano je i na potrebu da Općinski načelnik i Općinsko vijeće, uz konzultativnu ulogu mjesnih zajednica rade sinhronizirano u interesu svih građana općine Usora.