Predstavka iz ugostiteljskog sektora kojom se inicira suzbijanje "rada na crno", odnosno pojave obavljanja ugostiteljske djelatnosti bez odobrenja (MZ Omanjska), kao i organiziranje dočeka Nove godine (MZ Alibegovci) i raznih humanitarnih koncerata od strane mjesnih zajednica (MZ Žabljak) bez validnog odobrenja, te odobravanje obavljanja ugostiteljske djelatnosti samo za vrijeme blagdane, što u ovim teškim ekonomskim uvjetima dodatno registriranim ugostiteljima otežava poslovanja, bilo je razlogom da Općinski načelnik Ilija NIkić pozove sve registrirane usorske ugostitelje na radni sastanak na kojemu bi se sagledala probletika u ovoj gospodarskoj grani.
Od pozvanih 27 fizičkih i pravnih osoba koje su u ugostiteljskoj djelatnosti na sastanak je se odazvalo 11 predstavnika ugostitelja. Pored načelnika Ilije Nikić na sastanku je sudjelovao i pomoćnik Općinskog načelnika Anto Bonić i Marta Pranjić, samostalni referent za proizvodne, uslužne djelatnosti, poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo.
Pomoćnik Općinskog načelnika Anto Bonić istaknuo je da su u okviru Službe za gospodarstvo i financije sistematizirani i inspekcijski poslovi, te da Općina nema ugostiteljsku inspekciju, jer po Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti nije ni ovlaštena za tu oblast, tako da inpekcijski nadzor u ovoj oblasti provodi Županijska uprava za inspekcijske poslove. Sve prijave koje se podnesu ovoj službi, sukladno Zakonu o upravi u Federaciji BiH, prosljeđuju se nadležnoj inspekciji, koja ponekad i sama od Službe traži određene podatke, tako da se sva postupanja te inspekcije tretiraju kao "postupanja po službenoj dužnosti", a Općinu o utvrđenom stanju obavještavanju samo onda kada je Općina podnijela određeni zahtjev za inspekcijski pregled. Po pitanju odobrenja "na određeno vrijeme" istaknuto je da je dato samo jedno takvo odobrenje i to tijekom 2009. godine i da je ono bilo zakonito, te da se takva odobrenja više ne daju.
Nazočni ugostitelji su istaknuli problem "nelojalne konkurencije" te dali potporu općinskoj upravi i načelniku na suzbijanju iste, kako u ugostiteljstvu, tako i u drugim djelatnostima. Naglasili su potrebu da se kod podnošenja zahtjeva inspekciji prikupe podaci i navede precizno radno vrijeme kada ti nelegalni objekti rade, kako bi inspekcija mogla učinkovito obaviti svoj dio posla. Mjesne zajednice koje povremeno obavljaju ugostiteljsku djelatnost uzimaju registriradnim ugostiteljima ionako nedovoljne izvore prihoda. Akcentirano je i pitanje davanja odobrenja za ugostiljske objekte koji nemaju osiguran parking prostor, što ima za posljedicu prometni nered i parkiranje vozila na tuđim ulazima, trotuarima i tuđim parking površinama. Po pitanju radnog vremena ukazano je da bi se važeća odluka trebala promijeniti tako da se blaže utvrde ograničenja, posebice za blagdane / praznike, te da treba sagledati mogućnost da ugostiteljski objekti iz kategorije "Caffe bar" imaju isto radno vrijeme kao i "Noćni bar" kada se nalaze na istoj lokaciji.
Općinski načelnik Ilija Nikić istaknuo je da je dostavljena predstavka bila povod da se sastane sa usorskim ugostiteljima i da izvorno čuje koji su problemi i kakve prjedloge imaju naši ugostitelji za poboljšavanje stanja u ovoj djelatnosti. Vezano za nelegalan rad načelnik Nikić je istaknuo da nema mjesta nelegalnom radu, kako u ovoj, tako i u drugim djelatnostima, te da će se uz pomoć nadležnih organa poraditi na njegovom suzbijanju. Kada je u pitanju parking prostor zajedno sa općinskim službama sagledat će se ovo pitanje i vidjeti koje su ovlasti i mogućnosti Općine da razriješi i unaprijedi postojeće stanje. Radno vrijeme koje je utvrđeno odlukom Općinskog vijeća je na snazi i treba ga se prdržavati, a ako ugostitelji imaju prijedloge za određene promjene neka se obrate inicijativom prema Općinskom vijeću Usora. Potojeća kategorizacija ugostiteljskih objekta i minimalni uvjeti utvrđeni su federalnim propisima, ali će se izučiti kakve su nadležnosti i mogućnosti Općine da određena pitanja uredi svojim odlukama.